Archive for the 'TOPLIST' Category

10 arsye për 1 Top-Ten 2013

Voici fotograma e 10 filmave te mi te preferuar te 2013-s shoqeruar nga 10 arsyet (me nje fjalie te vetme!) perse me kane pelqyer :

(click ne foto per secilin film)

TOP 10 - 2013
—————-

1.  Pa dyshim filmi i vitit: i magjishem per nga forma vizuale qe propozon (bukle temporale trash-me-ngjyra-fluo), ne funksion te radiografise se epokes qe jetojme (dhjetevjeçari i dyte i shek XXI) ; e gjitha permes “common images” qe e popullojne vete epoken (vidéo clip, youtube, etj etj) por habitshmerisht pa rene per asnje sekonde te vetme ne gracken e kollajsise (qe ne kete rast do ishte satira, parodizimi i nje situate vulgare… etj etj).
Chef d’œuvre !
———————–

2. “Sot problemi i vdekjes eshte problem i vdekur” - duket sikur thote i madhi Bellocchio dhe sikur qofte dhe vetem per kete, zor se do e harroj kete film te shkelqyer!

———————–

———————–
3. Suspensi ekologjik i vitit, filmi eshte prove me e fundit e faktit se kinematografia e mire nuk eshte gje tjeter veçse çeshtje distance : distanca me te cilen nje regjizor pozicionohet teksa filmon trupat (prej mishi dhe kocke) te aktoreve te tij, te heronjve te tij. Humanizem - thene ndryshe.

———————–
4. Kur mjeshtri i famshem hongkongez Wong takon mjeshtrin e madh te kung-fu-së Ip Man,   kinematografia kthehet ne balet dhe baleti ne kinematografi!
———————–

———————–

5. Jean-Claude Brisseau vazhdon te mos gjeje asnje kokerr leku per te financuar filmat e tij, por si shpjegohet qe prap se prap ata jane nder filmat me ‘te pasur’ te vitit ??

———————–

———————–

6. “Vetem fillimet jane te bukura” - thosh Heidegger; kete thote dhe filmi i Terrence Malick por pa na e imponuar si pensum, si peshë, si ‘detyre shtepie’, por si… parajse e humbur !

————————

———————–
7. Baroque meets Darkness: rezultati eshte … lirizëm !

————————-

————————-

———————–
8. Rralle nje film sci-fi ka ofruar nje pasuri te tille pikturale, duke kthyer nje anije kozmike ne nje “Battleship Zero Gravity”, pra ne nje… utopi!

————————-

———————–

9. Nje komedi ku te gjithe i urojne njeri-tjetrit vdekjen, e megjithate asnjeri nuk vdes: ne shekullin e XXI ka hekje, por jo vdekje!

————————-

———————–

10. Ex æquo, dy filma per nje çmim te vetem: çmimin qe paguajne çiftet europiane qe ndahen ne Europen e bashkuar, ne Paris apo Bukuresht qofshin.

Posted on 30th December 2013
Under: USA, TOPLIST | No Comments »

Top USA - 2001-2011 :

Meqe sipas ‘tradites se festivalit’ vazhdoj te jem i ‘denuar’ e te mos kem pushime vere, po vazhdoj ate ‘traditen’ tjeter :

- para tre vitesh, postova disa lista te vogla per filma te vjeter e qe i mendoja si te domosdoshem per tu parë, te ndarë sipas zhanrit (click)

- parvjet, vura disa postime me lista filmash te regjizoreve te mi te preferuar : ata qe jane ende ne aktivitet (click) dhe ata qe nuk jane më ne kete bote (click)

Kete vit, per te rifreskuar titujt, po i ndajme sipas kombesise, pra po bej disa lista te vogla per filmat e rinj qe me kane pelqyer me shume ne keto 10 vitet e fundit, ndare sipas vendit nga i cili vjen filmi.

Po e filloj me filmat ‘Made in USA’, vend prej te cilit vjen dhe prurja më e madhe kinematografike boterore

Top-30 filma amerikane 2001-2011 : (click tek fotot e filmave per te lexuar komentin qe kam shkruar per secilin film, ne kohen kur e kam pare) :

 

 

 

and : (click tek titujt per komentin e secilit prej tyre)

16. Elephant (regjia Gus Van Sant) 2003
17. Adventureland (regjia Greg Mottola) 2009
18. Greenberg (regjia Noah Baumbach) 2010
19. Funny People (Judd Apatow) 2009
20. In Time (Andrew Niccol) 2011
21. Go Get Some Rosemary (regjia Joshua & Benny Safdie) 2010
22. Redacted (regjia Brian de Palma) 2008
23. Knocked Up (regjia Judd Apatow) 2007
24. Hanna (regjia Joe Right) 2011
25. Bad Teacher (regjia Jake Kasdan) 2011
26. I’m Number Four (D.J.Caruso, USA) 2011
27. Cloverfield (regjia Matt Reeves) 2008
28. Super 8 (regjia J.J. Abrams, USA) 2011
29. Pineapple Express (regjia David Gordon Green) 2008
30. Paranoid Park (regjia Gus Van Sant) 2007

Posted on 19th July 2012
Under: Te ndryshme, USA, TOPLIST | No Comments »

Lista totale e filmave te Rinj qe kam pare ne 2009 :

Meqe viti u mbyll, “sipas tradites”, me poshte po rendis LISTEN TOTALE TE FILMAVE TE RINJ qe kam pare ne 2009, sipas shkalles se pelqimit :

Filmat i kam ndare ne 4 kategori :

A. Filmi i vitit, ose ndryshe, filmi qe do doja ta rishihja menjehere !

B. Filma qe me kane pelqyer shume shume (e qe do i rishihja me kenaqesi !)

C. Filma qe pak a shume me kane pelqyer (një e parë, mjafton…)

D. Filma te keqinj (qe nuk kane merituar te shihen…)

***

Gjithesej, 96 filma te rinj, dmth fiks 8 filma ne muaj (dmth, 2 ne jave- jo dhe aq shume… - ka plot qe shkojne dy here ne jave ne stadium- une nuk ja njoh derën…  :

A. Filmi i vitit, ose ndryshe, filmi qe do doja ta rishihja menjehere :

1. “Aquele Querido Mes de Agosto” (”Shume i shtrenjti muaji Gusht“) - film portugez me regji te Miguel Gomez (http://filmjournal.net/autori/2009/0…-miguel-gomez/)

********************************************************

B. Filma qe me kane pelqyer shume shume (e që do ti rishihja me kenaqesi !) :

2- Che Guevara (Steven Soderbergh) - USA (http://filmjournal.net/autori/2009/0…en-soderbergh/)
3- The time that remains (Elia Suleiman) - Palestine (http://filmjournal.net/autori/2009/0…elia-suleiman/
4- Murgesha Portugeze (Eugène Green) - France/Portugali (http://filmjournal.net/autori/2009/1…-eugene-green/)
5- Visage- Face (Tsai Ming-liang) - Taivan (http://filmjournal.net/autori/2009/1…ai-ming-liang/)
6- Yuki & Nina (Hippolyte Girardot, Nobuhiro Suwa) - France/Japoni (http://filmjournal.net/autori/2010/0…nabuhiro-suwa/)
7- Z32 (Avi Mograbi) - Izrael (http://filmjournal.net/autori/2009/0…a-avi-mograbi/)
8- Walter- kthim ne Rezistencë (Gilles Perret) - France (http://filmjournal.net/autori/2010/0…gilles-perret/)
9- Veçantite e nje bjondeje (Manoel de Oliveira) - Portugali (http://filmjournal.net/autori/2009/0…l-de-oliveira/)
10- The limits of control (Jim Jarmusch) - USA (http://filmjournal.net/autori/2010/01/02/466/).

**********************************************************

C. Filma qe pak a shume me kane pelqyer (një e parë, mjafton…) :

11- Adventureland (Greg Mottola) - USA (http://filmjournal.net/autori/2009/1…-greg-mottola/)
12- Bellamy (Claude Chabrol) - France (http://filmjournal.net/autori/2009/0…laude-chabrol/)
13- Inland (Tariq Teguia) - Algjeri (http://filmjournal.net/autori/2009/0…-tariq-teguia/)
14- 24 City (Jia Zhang ke) - Kine (http://filmjournal.net/autori/2009/0…-jia-zhang-ke/
15- VINCERE (Marco Bellocchio) - Itali (http://filmjournal.net/autori/2009/1…co-bellocchio/)
16- Vengeance (Johnnie To) - Hong Kong
17- Espion(s) (Nicolas Saada) - France
18- El cant dels ocells (Albert Serra) - Spanje
19- Funny People (Judd Apatow) - USA
20- Le Roi de l’évasion (Alain Guiraudie) - France
21- Delta (Kornel Mundruzco) - Hungari
22- Dogtooth (Yorgos Lanthimos) - Greqi
23- Navidad (Sebastián Campos) - Kili
24- Tetro (Francis Ford Coppola) - USA
25- Coraline (Henry Selick) - USA
26- Los Abrazos rotos (Pedro Almodóvar) - Spanje
27- Brüno (Larry Charles) - USA
28- Eleve libre (Joachim Lafosse) - Belgjike
29- Still Walking (Kore-Eda Hirokazu) - Japoni
30- L’Autre (Patrick Mario Bernard & Pierre Trividic) - France
31- The Box (Richard Kelly) - USA
32- Tronditje e lehte e pejzazhit (Philippe Pernandez) - France
33- Ditet e fundit te botes (Jean-Marie & Arnaud Larrieu) - France
34- Southland Tales (Richard Kelly) - USA
35- Vajza me e lumtur ne bote (Radu Jude) - Rumani
36- Cyprien (David Charhon) - France
37- J’ai tué ma mère (Xavier Dolan) - Kanada
38- Kordelja e Bardhe (Michael Haneke) - Austri
39- Les beaux gosses (Riad Sattouf) - France
40- Ricky (François Ozon) - France
41- La journée de la jupe (Jean Paul Lilienfeld) - France
42- A l’aventure (Jean-Claude Brisseau) - France
43- Barishtet e çmendura (Alain Resnais) - France
44- E quanin Elly (Asghar Farhadi) - Iran
45- 35 rhums (Claire Denis) - France
46- OSS 117 : Rio ne répond plus – Michel Hazanavicius - France
47- Inglorious Basterds (Quentin Tarantino) - USA
48- United Red Army (Kôji Wakamatsu) - Japoni
49- Baleti i Operas se Parisit (Frederick Wiseman) - USA
50- The Informant! (Steven Soderbergh) - USA
51- Adieu Gary (Nassim Amaouche) - France
52- Strella (Panos H. Koutras) - Greqi
53- Parque Vía (Enrique Rivero) - Meksike
54- Drag me to hell (Sam Raimi) - USA
55- Jete muti (Felix Van Groeningen) - Belgjike
56- 36 vues du Pic Saint-Loup (Jacques Rivette) - France
57- Girlfriend Experience (Steven Soderbergh) - USA
58- La fille du RER (André Téchiné) - France
59- Hadewijch (Bruno Dumont) - France
60- 3 Majmunët (Nuri Bilge Ceylan) - Turqi
61- Tony Manero (Pablo Larrin) - Kili
62- Avatar (James Cameron) - USA
63- La Famille Wolberg (Axelle Ropert) - France
64- The Hurt Locker (Kathryn Bigelow) - USA
65- Ordinary people (Vladimir Perisic) - Serbi
66- Tulpan (Sergey Dvortsevoy) - Kazakistan
67- Gruaja pa koke (Lucrecia Martel) - Argjentine
68- Au voleur (Sarah Leonor) - France
69- Wendy et Lucy (Kelly Reichardt) - USA
70- Where The Wild Things Are (Spike Jonze) - USA
71- District 9 (Neill Blomkamp) - Afrique du Sud
72- Harvey Milk (Gus Van Sant) - USA
73- The Chaser (Na Hong-Jin) - Korea e Jugut
74- Tokyo Sonata (Kiyoshi Kurosawa) - Japoni
75- Gran Torino (Clint Eastwood) - USA
76- Public Enemies (Michael Mann) - USA
77- Revolutionary Road (Sam Mendes) - USA
78- Antichrist (Lars von Trier) - Danimarke
79- Benjamin Button (David Fincher) - USA
80- Le père de mes enfants (Mia Hansen-Love) - France
81- Thirst (Park Chan-wook) - Korea e Jugut

****************************************************
D. Filma te keqinj (qe nuk kane merituar te shihen…)

82- Very Bad Trip (Todd Phillips) - USA
83- Bronson (Nicolas Winding Refn) -Angli
84- Kinatay (Brillante Mendoza) - Filipine
85- Irène (Alain Cavalier) - France
86- Paranormal Activity (Oren Peli) - USA
87- [Rec]2 (Jaume Balagueró, Paco Plaza) - Spanje
88- Un lac (Philippe Grandrieux) - France
89- Story of Jen (François Rotger) - Kanada
90- Morse (Tomas Alfredson) - Suedi
91- The Road (John Hillcoat) - USA
92- Of Time and the City (Terence Davies) - Angli
93- Einaym Pkuhot (Haim Tabakman) - Israel
94- Qu’un seul tienne et les autres suivront (Léa Fehner) - France
95- Departures (Yojiro Takita) - Japon
96- Michael Jackson’s This Is It (Kenny Ortega) - USA

Posted on 6th January 2010
Under: Te ndryshme, TOPLIST | 2 Comments »

10 Filma Epikë

Per ta mbyllur kete faqe postimesh dedikuar zhanreve te kinemase:

Deri më tani, kam bere pak hilé : kam anashkaluar dy zhanret kryesore te filmit : komedine dhe dramen (qe sigurisht e ka burimin nga teatri antik grek : ndarja ne komedi dhe tragjedi, qe eshte ndarje ne funksion te distances ne raport me realen e perjetuar nga personazhet). I kam anashkaluar per arsyen e thjeshte se duke qene zhanret kryesore, isha i sigurt se do lija pa permendur jo pak filma qe me pelqejne.

Zhanri i komedise ka nen-ndarjet e veta (komedi sociale, sentimentale dhe burkeske), ndersa ai i drames po ashtu ka si nen-ndarje : dramen psikologjike (ku bejne pjese dhe filmat “drame adoleshence” per te cilet shkruajta diçka), drama sentimentale, sociale dhe epike.

Kete postim po ja dedikoj kesaj te fundit, pra dramës epike. Jane jo pak filma qe me pelqejne nga ky zhanër !

Ajo qe i dallon filmat epikë eshte fakti se e verteta (historike) nuk eshte kriter kryesor : vendin e historikes e ze heroikja !

10 filma epikë qe i dua fort:

1. The New World (2005) me regji te Terence Malick (USA) http://filmjournal.net/autori/2009/0…rrence-malick/

2. Accattone (1961) me regji te Pier Paolo Pasolini (Itali)

3. Honor de cavalleria -Nderi i kavalerisë (2006) me regji te Albert Serra (Spanje) http://filmjournal.net/autori/2009/0…-albert-serra/

4. Andrei Roublev (1966) me regji te Andrej Tarkovsky (Rusi)

5. Malet me blerim mbuluar (1971) me regji te Dhimiter Anagnostit (Shqiperi)

6. Once Upon a time in America (1983) me regji te Sergio Leone (U.S.A.)

7. Taxi driver (1976) me regji te Martin Scorsese (USA)

8. Greed (1925) me regji te Erich von Stroheim (USA)

9. El Cant dels ocells -(2008) me regji te Albert Serra (Spanje) http://www.forumishqiptar.com/showpo…3&postcount=57

10. Il gattopardo (1963) me regji te Luchino Visconti (Itali)

  

Posted on 29th September 2009
Under: Te ndryshme, TOPLIST | 2 Comments »

Filma Erotikë

E famshmja kinema, aq sa eshte politike, aq eshte dhe erotike ! Normale, sepse ne fund te fundit, per filmime (vezhgime) trupash njerezore behet fjale : trupat qiellore i vezhgon teleskopi ! (lol).

Megjithate, edhe pse erotikja pershfaqet kudo ne çdo film, ekziston nje zhaner më vete, filmi erotik, qe ka per mision pershkrimin e senseve te kenaqesise se qenies njerezore si dhe fuqise se sensualitetit.

Disa filma erotikë qe i kam fort qejf :

1. Choses secretes - Secret things (2002) me regji te Jean-Claude Brisseau (France)

2. Viridiana (1961) me regji te Luis Buñuel (Sapnje)

3. Ultimo tango a Parigi (1972) me regji te Bernardo Bertolucci (Itali)

Me vjen keq qe ende s’me eshte dhene mundesia te shoh L’âge d’or (1930) te Buñuel, qe konsiderohet si manifest i filmit erotik !

Posted on 29th September 2009
Under: Te ndryshme, TOPLIST | No Comments »

10 Filma Politikë

Mendimi im (dhe nuk besoj te jem i vetmi) eshte se, gjithshka ne kinematografi eshte politikë. E vetmja menyre per nje regjizor apo produktor per te na bindur se permes filmit te tij ai nuk ka bere politikë, eshte të bëjë diçka që i ngjan gjithshkaje (paçavure,video-clip,…), perveç kinematografise ! Perndryshe, çdo film, qe meriton te therritet film, eshte poliktikë.
Megjithate, ekziston nje zhaner me vete, filmi politik, si zhanër, i cili vë ne skene ushtrimin e pushtetit nga njera ane, dhe nga ana tjeter, perpjekjet e individit ose te nje grupi individesh per te realizuar marrjen e tij. Filmi politik gjithashtu perfshin kauzat e medha per liri, progres, luften kunder racizmit e diskriminimeve te tjera. Nje nga nen-ndarjet e tij eshte “drama sociale” (filmat sociale, siç quhen zakonisht), qe nuk po i fus ne kete postim e do u kushtoj nje postim me vete.

Kur eshte i mire, filmi politik mund te jete i hatashem, por si duket zhanri eshte i veshtire per te qene i arrire, edhe pse i lehte ne dukje.

10 filma politikë, te preferuarit e mi :

1. Salò o le 120 giornate di Sodoma (1975) me regji te Pier Paolo Pasolini (Itali)

2. Notre musique - Muzika jone - (2003) me regji te Jean-Luc Godard (France)

3. Dernier maquis -Çeta e fundit- (2008) me regji te Rabah Ameur-Zaïmeche (France) http://filmjournal.net/autori/2009/0…meur-zaimeche/

4. Nicht versöhnt- Të papajtuar- (1965) me regji te D. Huillet & J.-M. Straub (Gjermani)

5. Hunger (2008) me regji te Steve McQueen (Angli) http://filmjournal.net/autori/2009/0…steve-mcqueen/

6. Palombella Rossa (1989) me regji te Nanni Moretti

7. Dalla Nube alla Resistenza (1979) me regji te D. Huillet & J.-M. Straub (Itali)

8. Le Dictateur (1940) me regji te Charles Chaplin (USA)

9. The Cheyenne autumn (1964) me regji te John Ford (USA)

10. Buongiono, notte (2003) me regji te Marco Bellocchio

Nese ka nje “film politik” qe do doja ta shikoja, eshte ai i Eisenstein-it : “Staroye i novoye (La ligne générale) 1929.

  

Posted on 29th September 2009
Under: Te ndryshme, TOPLIST | No Comments »

10 Filma “dramë adoleshence”

Meqe kemi folur perpara pak kohesh per filmat per femije (ose me sakte, per filmat mbi “dramen e femijerise“, kesaj rradhe diçka mbi ato qe trajtojne dramen e adoleshences :

10 filma “dramë adoleshence qe më pelqejne shume :

1. Last days (2007) me regji te Gus Van Sant (USA) http://filmjournal.net/autori/2009/0…-gus-van-sant/

2. Woman Is the Future of Man (2003) me regji te Hong Sang-soo (Korea e Jugut)

3. La vie de Jésus (1997) me regji te Bruno Dumont (France)

4. Superbad (2007) me regji te Greg Mottola (USA) http://filmjournal.net/autori/2009/0…-greg-mottola/

5. Falscher Bekenner (Gênjeshtari) 2006 me regji te Christoph Hochhaüsler (Gjermani) http://filmjournal.net/autori/2009/0…-hocchhausler/

6. Steak (2007) me regji te Quentin Dupieux (France) http://filmjournal.net/autori/2009/0…entin-dupieux/

7. Vive l’amour (1994) me regji te Tsai Ming-liang (Tajvan)

8. Paranoid Park (2007) me regji te Gus van Sant (USA)

9. A nos amour (1983) me regji te Maurice Pialat (France)

10. Rebel without a cause (1955) me regji te Nicholas Ray (USA)

Meritojne po aq te lëvdohen :

Wassup rockers (Larry Clark), Millennium mambo (Hou Hsiao-Hsien), Maarek Hob - Dans les champs de bataille (Danielle Arbid), Elephant (Gus Van Sant), La rivière (Tsai Ming-liang), Oh ! Soo-Jung (Hong Sang-soo), Gerry (Gus Van Sant).

  

Posted on 19th August 2009
Under: Te ndryshme, TOPLIST | No Comments »

10 Filma Fantastike

Filmat fantastikë:

Jane ata filma qe përshfaqin nje eveniment i cili nuk mund te shpjegohet me ligjet e botes se perditshme.

Shumica e filmave te sotem fantastikë, per fat te keq jane te mbushur me mostra qe me demek te kallin datën, por shpesh harrohet se ne origjine, ky zhaner ka lindur nga ankthet e shpirtrave te shqetesuar.

10 filma fantastikë qe i dua fort:

1. Stalker (1979) me regji te Andrej Tarkovsky (Rusi)

2. The Ghost and Mrs Muir (1947) me regji te Joseph Mankiewicz(USA)

3. Carrie (1976) me regji te Brian de Palma (USA)

4. Freaks (1932) me regji te Tod Browning (USA)

5. The Village (2004) me regji te M. Night Shyamalan (USA)

6. The Host (2006) me regji te Bong Joon-ho (Korea e Jugut)

7. Nosferatu (1922) me regji te Friedrich Murnau (Gjermani)

8. Lost highway (1996) me regji te David Lynch (USA)

9. Shining (1979) me regji te Stanley Kubrick (USA)

10. Frankenstein (1931) me regji te James Whale (USA)

  

Posted on 18th August 2009
Under: Te ndryshme, TOPLIST | No Comments »

10 Film-Noir

Film noir :

Historikisht, “Film Noir” (film i zi- perkthyer fjale per fjale) jane quajtur ato filma te Periudhes se Arte te Hollywood-it (vitet ‘40-’50 te shek. qe shkoi) qe ilustrojne nje fare atmosfere tragjike, “te zeze”, ku perzihen vrasja, krimi, pabesia, tradhetia, xhelozia e fatalizmi.

Por dhe per kete zhaner, “kufijte” mbeten tejet te diskutueshem: disa e konsiderojne “Vertigo” te Hitchcock-ut si “film noir”, te tjere jo, me pretekstin e kombinimit te ngjyrave dhe me vizionin specifik te regjizorit ndaj ngjarjes dhe personazhe…

However,

Ja nje liste me 10 “filma noir qe me pelqejne sa s’behet :

1. Mulholland Drive (2001) me regji te David Lynch (USA)

2. L’argent (1982) me regji te Robert Bresson (France)

3. Vertigo (1958) me regji te Alfred Hitchcock (USA)

4. Hana-Bi (1997) me regji te Takeshi Kitano (Japoni)

5. Point Blank (1967) me regji te John Boorman (USA)

6. They live by night (1949) me regji te Nicholas Ray (USA)

7. The Big Sleep (1946) me regji te Howard Hawks (USA)

8. Out of the Past (1947) me regji te Jacques Tourneur (USA)

9. Pulp Fiction (1994) me regji te Quentin Tarantino (USA)

10. À bout de souffle (Breathless; 1960) me regji te Jean-Luc Godard (France)

  

Posted on 18th August 2009
Under: Te ndryshme, TOPLIST | No Comments »

Filma Biografike

Filmat biografikë (bio-pics) :

E kemi thene disa here ketu qe, problemi i filmave biografike eshte se shpesh ata marrin persiper te rrefejne te gjithe jeten e nje heroi real : nga fillmi i jetes se tij deri ne fund. Mua më duket se nuk eshte ne fuqine e filmit (si mjet shprehes artistik) qe te marre persiper te shfaqë si duhet (dmth, bindshem artistikisht !) kete gje. Ndaj dhe filma te tille behen patetike, kur shikojme personazhin me paruke, ne fund te filmit, me demek, i plakur…. E te tilla karagjozlleqe enfantile…

Keshtu qe i bie, qe, filmat e mire biografike jane ata qe se pari plotesojne kete “kusht”, pra te rrefejne vetem nje copë-jete nga ajo e nje personi (heroi…).

Sot prodhohen jo pak filma biografike, por te mirët numerohen me gishtat e njeres dorë :

1. Il vangelo secondo Matteo (Ungjilli sipas Shën-Mateos) (1964) me regji te Pier Paolo Pasolini (Itali ) padyshim, I VETMI FILM I MIRE kushtuar Jezu-Krishtit !

2. The Queen (2006) me regji te Stephen Frears (Angli) http://filmjournal.net/autori/2009/0…tephen-frears/

3. Jeanne d’Arc (1928) me regji te Carl Theodor Dreyer (Danimarke)

4. The sun (2005) me regji te Alexandr Sokurov (Rusi) http://filmjournal.net/autori/2009/0…xandr-sokurov/

5. Van Gogh (1991) me regji te Maurice Pialat (France)

6. Moloch (1999) me regji te Alexandr Sokurov (Rusi) – pa dyshim, i vetmi film i mire “kushtuar” Hitlerit !

  

Posted on 18th August 2009
Under: Te ndryshme, TOPLIST | No Comments »

10 Filma Dokumentare

Filmat dokumentarë :

Shpesh i them vetes se, duam apo nuk duam, e ardhmja e fiksionit (e “filmit artistik”, ose e “filmit me metrazh te gjate”), heret a vone, do te jete dokumentari. Jo se “filmi dokumentar” do te zevendesoje fiksionin ( njeriu ka dhe do te kete perhere nevoje per fiksion, per “ikje” nga realiteti, per trillim), por dokumentari, dokumentarizimi i ngjarjeve dhe historive njerezore do te zërë gjithe e më shume vend ne filmat artistikë.

Ne nje fare menyre, mund te thuhet se ka dy lloj filmash dokumentarë (flasim gjithmone per dokumentarin artistik):
1- dokumentari për dikë, për diçka,… (nje ngjarje, nje personazh,…)
2- dokumentar i “fiksionuar”, i “shpikur”, dmth nje dokumentar ku heronjtë luajne vete rolin e tyre, “si ne film”. Ketu fillon dhe lind i famshmi debat mbi kufirin midis fiksionit dhe dokumentarit dhe ajo qe shprehja me lart mbi dokumentarin si ardhmëri e fiksionit.

10 dokumentrë qe me pelqejne shume e me vijne ne mendje (sigurisht qe do kem harruar jo pak…) :

1. A l’Ouest des rails (Tie Xi Qu: West of the Tracks) -2003 me regji te Wang Bing (Kinë)

2. Le fond de l’aire est rouge (Horizonti eshte i kuq) (1977) me regji te Chris Marker (France)

3. Les maîtres-fous (The Mad Masters) (1954) me regji te Jean Rouch (France)

4. In girum imus nocte et consumimur igni (1978) me regji te Guy Debord (France)

5. Grizzly man (2004) me regji te Werner Herzog (Gjermani)

6. Itchkéri Kenti (Bijtë e Ceçenisë) (2007) me regji te Florent Marcie

7. S21 (2002) me regji te Rithy Panh (Kamboxhia)

8. Le moindre geste (Më i vogli xhest) (1971) me regji te Fernand Deligny (France)

9. Fortini/Cani (1973) me regji te Jean Marie Straub & Danielle Huillet (Itali)

10. Nuit et Brouillard (Night and Fog) (1956) me regji te Alain Resnais (France)

Po ashtu, me kane pelqyer shume e meritojne te permenden : Las Hurdes (Luis Buñuel), Le Brahmane du Komintern (Vladimir Léon), By the ways (Vincent Gerard & Cédric Laty), Retour à Kotelnitch (Emmanuel Carrère), Rue Santa Fé (Carmen Castillo).

*Do deshiroja shume te shihja : Shoah (Claude Lanzmann), Le Chagrin et la Pitié (Marcel Ophüls), Comizi d’amore (Pasolini), Nanook of the North (Robert Flaherty), Menk [Ne] (Artavazd Pelechian), Sans soleil (Chris Marker), Traite de bave et d’eternite (Isidore Isou), Méditerranée (Jean-Daniel Pollet), News from home (Chantal Akerman), Le sang des bêtes (Georges Franju).

 

  

Posted on 18th August 2009
Under: Te ndryshme, Dokumentar, TOPLIST | No Comments »

10 Road-Movie

Road-movie :

Road-Movie eshte film-udhetim, më së shpeshti ne makinë (ose me kerr). Origjinën e tij te vertete ky zhanër e ka ne vitet ‘60, ne USA, si pjese e kunder-kultures amerikane te atyre viteve. Qellimi i filmave te tille nuk eshte shkohet nga pika A ne piken B, por ikja nga “diçka”, ikja drejt nje te panjohure. Me shume se nje udhetim gjeografik, behet shpesh fjale per nje udhetim te brendshem, ne vetvete.

10 road-movie que j’adore :

1. طعم گيلاس (Taste of Cherry) 1997 me regji te Abbas Kiarostami (Iran)

2. Two-Lane Blacktop (1971) me regji te Monte Hellman (USA)

3. Vanishing Point (1971) me regji te Richard C. Sarafian (USA)

4. Le plein de super (1975) me regji te Alain Cavalier (France)

5. Im Lauf der Zeit (1975) me regji te Wim Wenders (Gjermani)

6. Stranger than paradise (1984)me regji te Jim Jarmusch (USA)

7. Le passe-montagne (1978) me regji te Jean-François Stévenin (France)

8. Midnight Cow-boy (1969) me regji te John Schlesinger (U.S.A.)

9. The grapes of wrath (1940) me regji te John Ford (USA)

10. Easy Rider (1969) me regji te Dennis Hopper (USA)

 

  

Posted on 18th August 2009
Under: Te ndryshme, TOPLIST | No Comments »

10 Filma Melodrama

Po e vazhdoj me nje zhanër (gjini) tjeter filmi qe e kam fort per zemër, melodramën, edhe pse sot eshte veshtire te gjesh filma te mire te ketij zhanri.

Zyrtarisht, melodrama eshte nje zhanër qe ne origjine vjen nga teatri e ku momente lumturie dhe momente fatkeqesie gershetohen me njeri-tjetrin dhe gjate te cilëve, nga momenti ne moment, fatkeqesia mund te triumfoje. Temat kryesore te melodramave jane persekutimi i pafajesise, besa e prerë, miqesia hipokrite, dashuria e tradhetuar, triumfi i tiranisë. Shkurt : situata patetike.

10 melodrama qe i kam fort per zemër :

1. Angst Essen Seele Auf (Ali: Fear eats the soul) (1973) me regji te Rainer Fassbinder

2. Imitation of Life (1959) me regji te Douglas Sirk

3. The bridges of Madison County (1995) me regji te Clint Eastwood

4. An affair to remember (1957) me regji te Leo McCarey

5. City Lights (1931) me regji te Charles Chaplin

6. Hable con ella (2002) me regji te Pedro Almodovar

7. The Ghost and Mrs Muir (1947) me regji te Joseph Mankiewicz

8. Home From the Hill (1960) me regji te Vincente Minnelli

9. Titanic (1997) me regji te James Cameron

10. All that Heaven allows (1955) me regjit e Douglas Sirk

  

Posted on 18th August 2009
Under: Te ndryshme, TOPLIST | No Comments »

10 Filma Western

Meqe keto kohe nuk ka ndonje gje interesante ne ekranet e kinemase (te presim fund-gushtin per filmin e ri te Tarantinos), kam pare disa filma te vjeter. Dhe meqe nuk u shtykërka ora e punes, po bej ca lista te vogla, per filma te vjeter e qe me duken te domosdoshem per tu parë, ndarë sipas zhanrit.

Kuptohet, per aq sa kam pare dhe per aq sa me kane pelqyer…

Po e filloj me FILMAT WESTERN :

Prej disa kohesh me eshte formuar bindja se, zhanri i westernit eshte ndofta zhanri më adekuat (më bindes) ne kinema. Kjo ndofta per arsyen e thjeshte se nje film western eshte më së shumti rrugëtim (kalërim). Por edhe shiriti i filmit eshte po ashtu nje “rrugëtim”, levizje (move), xhirim (movies). Bejne xhiro cowboy-sat, bën xhiro dhe shiriti i filmit !

Edhe ne lëmin e arteve te tjera (letersi, teater…), nuk njoh ndonje roman western te famshem : ndofta kinematografia, në origjinën e saj, lindi bashke me “West Conquest”. Dhe eshte e vertete se Hollywood-i ndodhet ne West Coast, ne bregun Perendimor te USA : vendosja e Perandorise se kinemase ne fillim te shek. XX në perendim te Shteteve te Bashkuara te Amerikes (ne Los Angeles) eshte pjese perberese e “West Conquest”, pushtimit te Bregut Perendimor.

Dy fjale per historikun e ketij zhanri:
Filmi i pare amerikan me sens narrativ (qe rrefen diçka) eshte “The Great train robbery” i vitit 1903, dhe eshte… nje western !

Periudha klasike (1910-1960), eshte dhe më pjellorja : mjaftojne western-et e John Ford me aktorin e tij fetish John Wyane per te kuptuar se si kalohet nga manikeizmi (ndarja naive midis te mires dhe te keqes) ne filmin “Stagecoach” (1939) tek humanizmi i pamatë i “Cheyenne Autumn“, denoncues i rracizmit te anglezeve ndaj indianeve.

Perudha moderne (1960- deri ne ditet tona) permbledh po aq western-in italian (Sergio Leone) sa dhe filmat e Clint Eastwood.

10 filma western qe do i rekomandoja me shumë entuziazëm (renditur pak a shume sipas preferences sime):

1. The man who shot Liberty Valance (1961) me regji te John Ford

2. Heaven’s gate (1980) me regji te Michael Cimino

3. Red River (1948) me regji te Howard Hawks

4. My darling Clementine (1946) me regji te John Ford

5. The Shooting (1967) me regji te Monte Hellman

6. Dead Man ( 1996) me regji te Jim Jarmusch

7. The Gold Rush (1924) me regji te Charles Chaplin

8. Unforgiven (1992) me regji te Clint Eastwood

9. Pursued (1947) me regji te Raul Walsh

10. Rio Bravo (1958) me regji te Howard Hawks

ps: nuk e kam pare asnjehere “C’era una volta il West” te Sergio Leone-s, qe padyshim duhet te meritoje nje vend midis më te mirëve filma western !

  

Posted on 18th August 2009
Under: Te ndryshme, Western, TOPLIST | No Comments »

Permbledhje per Semestrin e Pare te vitit 2008 (JANAR- PRILL)

Lista totale e filmave te rinj, parë gjate Janar-Prill 2008, renditur sipas preferencave:

Më kane pelqyer shumë:

Sweeney Tood - Tim Burton (USA) http://forumishqiptar.com/showpost.p…0&postcount=55
Lust, Caution - Ang Lee (USA/Kinë) http://forumishqiptar.com/showpost.p…3&postcount=40
No Country for old Men - Joel & Ethan Coen (USA) http://forumishqiptar.com/showpost.p…5&postcount=59
Në jetë (Dans la Vie) - Philippe Faucon (France) http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=151
Njeriu qe ecën (L’homme qui marche) - Aurélia Georges (France) http://forumishqiptar.com/showpost.p…7&postcount=37
I pari qe do më dalë perpara (Le premier venu) - Jacques Doillon (France) http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=169

Filma të mirë:

Beaufort - Joseph Cedar (Israël) http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=165
Redacted - Brian de Palma (USA) http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=116
E quajnë Sabine - Sandrine Bonaire (France) http://forumishqiptar.com/showpost.p…6&postcount=91
I’m legende - Francis Lawrence (USA) http://forumishqiptar.com/showpost.p…44&postcount=8
I’m a cyborg (Une jam robot) - Park Chan-Wook (Korea e Jugut) http://forumishqiptar.com/showpost.p…7&postcount=25
Gegenüber (Ball-përballë) - Jan Bonny (Gjermani) http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=192
Shine a Light - Martin Scorsese (USA) http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=190
Modern Love - Stéphane Kazandjian (France) http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=158
L’heure d’été (Ora e verës) - Olivier Assayas (France) http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=153
Vrasesi (Le Tueur) - Cédric Anger (France) http://forumishqiptar.com/showpost.p…6&postcount=24
California Dreamin’ - Cristian Nemescu (Roumani) http://forumishqiptar.com/showpost.p…2&postcount=18
Cloverfield - Matt Reeves (USA) http://forumishqiptar.com/showpost.p…5&postcount=88
John, John - Brillante Mendoza (Philippine) http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=159
Juno - Jason Reitman (USA) http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=104
Alibia e madhe (Le Grand alibi)- Pascal Bonitzer (France) http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=191
Fabrika e ndjenjave (La fabrique des sentiments) - Jean-Marc Moutout (France) http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=115
Body Rice - Hugo Vieira da Silva (Portugali) http://forumishqiptar.com/showpost.p…3&postcount=74
Yumurta - Semih Kaplanoglu (Turqi) http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=185
Julia - Erick Zonca (France/USA) http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=154
O estato do Mundo (Ku vete o bote) - film kolektiv http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=150
Into the wild - Sean Penn (USA) http://forumishqiptar.com/showpost.p…5&postcount=30
Frike nga errësira (Peur(s) du Noir) - film kolektiv (France) http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=118
Andalucia - Alain Gomis (France) http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=171
Cry woman (Lotet e zonjes Wang) - Liu Bingjian (Kine) http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=168

ç’ka… :

It’s a free world (Angli) http://forumishqiptar.com/showpost.p…3&postcount=20
The banishment (Syrgjynosja) - Andrei Zviaguintsev (Rusi) http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=108
Shotgun stories - Jeff Nicols (USA) http://forumishqiptar.com/showpost.p…22&postcount=7
Gone baby gone - Ben Affleck (USA) http://forumishqiptar.com/showpost.p…20&postcount=2
There Will Be Blood - Paul Thomas Anderson (USA) http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=132 dhe http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=135
[Rec] - Paco Plaza et Jaume Balaguero (Spanje) http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=188
Protokolli i Ri (Le Nouveau protocole) - Thomas Vincent (France) http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=166
Capitaine Achab - Philippe Ramos (France) - kam harruar ta komentoj…
Garage - Lenny Abrahamson (Irlande) http://forumishqiptar.com/showpost.p…9&postcount=39
Litvinenko -Andreï Nekrassov (Rusi) http://forumishqiptar.com/showpost.p…8&postcount=82
Rendition - Gavin Hood (USA)

Dobët… :

Rendition - Gavin Hood (USA) http://forumishqiptar.com/showpost.p…7&postcount=54
Smiley Face - Gregg Araki (USA) http://forumishqiptar.com/showpost.p…8&postcount=49
Treni i nates - Diao Yinan (Kine) http://forumishqiptar.com/showpost.p…4&postcount=73
Shtepia e verdhë (La maison jaune) - Amor Hakkar (Algjeri) http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=170
La Zona - Rodrigo Pla (Meksikë) http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=164
The Darjeeling Limited - Wes Anderson (USA) http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=157
Mongol - Sergei Bodrov (Kazakistan/Rusi) http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=177

Keq fare… :

Zavet (Promise me this) - Emir Kusturica (Serbi) http://forumishqiptar.com/showpost.p…0&postcount=87
Taken - Pierre Morel (France) http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=140
Jetimorja (El Orfanato) - Juan Antonio Bayona (Spanje) http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=152
In Memoria di Me - Severio Cosntanzo (Itali) http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=172
Bienvenue chez les Ch’tis (Mirsevini tek Ch’tis) - Dany Boon (France) http://forumishqiptar.com/showpost.p…&postcount=181

Posted on 16th March 2009
Under: TOPLIST | No Comments »

Login     Film Journal Home     Support Forums           Journal Rating: 4/5 (2)