Archive for the 'Ozon' Category

“ANGEL” film anglez i regjizorit francez Fraçois Ozon

Mbreme pashe ne “avant-première” filmin e fundit te regjizorit francez Ozon (i kam qejf filmat e tij!)

Angel” i merr ngjarjet ne Angline e vitit 1905 deri 1920. Ne qender eshte Angel Deverell shkrimtare e re e talentuar. Ne pak kohe ajo arrin shume: sukses, famë, glamour. Por a nuk eshte pak si shume per nje vajze te re? ….

Per nga forma, filmi te kujton melodramat hollywoodjane te viteve ‘50 por i rifreskuar e gjithe talent sepse regjizori zgjedh kitsch-in si forme te shprehuri me shume elegance. Më pëlqeu!

web-site: http://www.angel-lefilm.com/

Posted on 12th March 2009
Under: Angli, Ozon | No Comments »

“Le Temps qui reste” film nga François Ozon

François Ozon konsiderohet si nje nga regjizoret aktuale franceze me te talentuar. Filmin e tij te fundit ai e prezantoi ne kategorine “Un certain regard” ne Festivalin e fundit ne Kanë; filmi eshte qe prej dje ne kinemate e Frances.

“Le Temps qui reste” - “Koha qe ka ngelur” (ne aglisht, filmi mban titullin “Time To Leave“) rrefen historine e Romain, nje fotograf tridhjete vjeçar, te cilit mjeku i komunikon faktin qe ai eshte i semure me kancer dhe i kane mbetur veçse 2-3 muaj per te jetuar. Kronike e nje vdekjeje te paralajmeruar, pergjate 90 minutave rrefehn ditet e fundit te tij.

Larg klisheve, cinizmit dhe mizerabilitetit patetik, larg pseudo-psikologjizmave démodé, “Le temps qui reste” rrefen perballjen e me vdejken dhe natyren thellesisht te vetmuar te qenies njerezore (ne kuptimin metafizik te termit).

Nje film emancipues, kurajoz, gjate te cilit ne asnje moment nuk e ndjeva vehten nen kerceminin e “diktatures se lotëve“, edhe pse keto te fundit mund te rrjedhin natyrshem here pas here.

Francois Ozon eshte vertet regjizor i talentuar.

web site ne alglisht dhe frengjisht: http://www.francois-ozon.com/

Posted on 12th March 2009
Under: France, Ozon | No Comments »

Login     Film Journal Home     Support Forums           Journal Rating: 4/5 (2)