“Bellflower” - film amerikan me regji te Evan Glodell

Kete djalin e quajne Evan Glodell dhe per here te pare ne jeten e tij vendosi te beje nje film. Dhe :

mblodhi 17 mije $ (hiç gje!)
e shkruajti vetë skenarin
u be vete regjizor i filmit
u be vete producent i filmit
e beri vete montazhin e filmit
luajti vete rolin kryesor ne film
rolet e tjera i luajten shoke e shoqe te tijte e ju desh dy vjet e gjysem per te xhiruar filmin
Konkluzion : filmi korri sukses te hatashem ne festivalin e filmit indipendent ne Sundance 2011 :

Tani lind pyetja : a ka bere Evan Glodell nje film te mire ??

Une them qe jo. Edhe pse kushtet (ne fakt, me sakt klishetë !!) per nje gje te tille (buxhet minimal, film artizanal… etj etj) ‘plotesohen’. Qe do te thote se ne fakt, ne kinematografi, per te bere nje film te mire nuk ka pse te plotesohen ‘disa kushte‘, sepse nuk ka pse te kete kushte per tu plotesuar.

Historia : eshte ajo e dy shokeve te ngushte, nje çik borderline (ma non troppo, ok ?) qe u eshte mbushur mendja top se po afron fundi i botes dhe shtyjne kohen duke ndertuar nje flakë-hedhese dhe nje veture tip “Buick Skylark” e vitit 1972. Deri ne momentin qe secili behet me nje dashnore…

Per mendimin tim, problemi i “Bellflower” eshte natyra e tij “shto uje shto oriz dhe behet pilafi“. Pra :
- meqe regjizori ka parë “Lost Hightway” te David Lynch-it (historia e nje burri qe nuk di t’ja beje mire ate punën gruas se tij), pse mos beje dhe ai nje film alla-lynchian ?! (çik muzike psikedelike, çik tym e ja ku ja hodhem !)
- meqe regjizori ka pare filma te Godard-it (raportet mashkulloritet-femilitet), pse mos beje dhe ai nje film me demek godardian ?! Shto pak “Mad Max”, pak ” Two-lane blacktop” (film kult i Monte Hellman, 1972), shume muzike (sidomos psikedelikeeee , se me demek duket film me gosto te holle !) dhe… ja ku doli filmi !

Shkurt : mua më vjen keq qe regjizori ka hequr picir per te xhiruar “Bellflower” (2 vjet e gjysem xhirime !), qe s’ka patur kokrren e lekut ne xhep, qe gjithshka e ka bere vullnetarçe (me ndihmen e shoqerise) etj etj, por keto nuk mund te justifikojne pelqyeshmerine ose jo timen, ne raport me filmin. Qe eshte gjithshka, vetem film poetik nuk eshte (objektiv qe dukshem duket se i kish vene vetes…).

ps: filmat Sundance e kane te keqen tek perpjekja e tyre per te imituar filmat-autor europianë; “Bellflower”, edhe pse nuk imiton ndonje syresh, prap se prap per fat te keq mbetet film tipik “made in Sundance”

4.5

trailer i filmit :
Y

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Login     Film Journal Home     Support Forums           Journal Rating: 4/5 (2)